Virtualmania.gr
Ευχαριστούμε για την συμμετοχή σας...

Εγγραφείτε στο φόρουμ, είναι εύκολο και γρήγορο

Virtualmania.gr
Ευχαριστούμε για την συμμετοχή σας...
Virtualmania.gr
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Η νέα εποχή της εικονικής πραγματικότητας είναι εδώ...

Πήγαινε κάτω

Η νέα εποχή της εικονικής πραγματικότητας είναι εδώ... Empty Η νέα εποχή της εικονικής πραγματικότητας είναι εδώ...

Δημοσίευση από Admin Τετ Ιουλ 22, 2015 3:48 am

Το viewmaster πέθανε... ζήτω το vr θα μπορούσε να είναι ο τίτλος αυτού του πρώτου πόστ. Είναι μόνο λίγα λεπτά απο την στιγμή που έβγαλα απο το κεφάλι μου την μαγική μάσκα της εικονικής πραγματικότητας και ήδη ο εγκέφαλος παλέυει να επανέλθει στην "πραγματική ζωή" Είναι απίθανο πως μια κάσκα και ενα κινητό τηλέφωνο μπορούν να σε ταξιδέψουν σε μέρη που ούτε είχες φανταστεί, ούτε πίστευες πως υπήρχαν...
Θυμάμαι ακόμα παιδάκι την δεκαετία του 80 που μου είχαν φέρει για δώρο το πρώτο μου viewmaster.  Μαγεία....!!! ήταν τα πρώτα συναισθήματα που είχα νιώσει και ενθουσιασμό. 30 χρόνια μετα λοιπόν έρχεται μια άλλη συσκευή να μου ξυπνήσει εκέινο το παιδικό συναίσθημα και να με κάνει να ξαναζήσω συγκινητικές στιγμές. Όσοι έχετε δοκιμάσει ήδη την εμπειρία του vr θα ξέρετε για ποιό πράγμα μιλάω, οι υπόλοιποι θα αναρωτιέστε τι προσπαθώ να σας πώ τόση ώρα. Η πρώτη μου λοιπόν επαφή με τον θαυμαστό κόσμο της εικονικής πραγματικότητας έγινε μέσω του homido To homido είναι ενα αξεσουάρ που μετατρέπει το smartphone σου σε vr system και μάλιστα με πολύ προσιτό κόστος. Το μόνο που έχεις να κάνεις είναι να προσαρμόσεις το κινητό στην ειδική υποδοχή, να κατεβάσεις τα ανάλογα προγράμματα απο το playstore / applestore και να φορέσεις την μάσκα στο κεφάλι σου, όπως θα έκανες και με μία μάσκα θαλάσσης... Ηδη απο τα πρώτα λεπτά της vr εμπειρίας νοιώθεις ενα τεράστιο χαμόγελο ικανοποίησης, καθώς η "μεταφορα" στο σημείο που απεικονίζει είναι σχεδόν ολοκληρωτική. Μπαινεις τόσο πολύ μέσα στην δράση, που το μυαλό σου παλέυει να ξεχωρίσει τι είναι αληθινό και τι ψέυτικο...  Το καταπληκτικό χαρακτηριστικό αυτής της τεχνολογίας είναι πως το γυροσκόπειο του κινητού σου εντοπίζει τις κινήσεις που κάνει το κεφάλι σου και ετσι κοιτώντας αριστερα ή δεξια, πάνω ή κάτω, βλέπεις οτι θα έβλεπες αν ήσουν πραγματικά στο σημείο... Η θεματολογία είναι τεράστια, απο παιχνίδια, μέχρι ξεναγήσεις σε μουσεία και απο 3d ταινίες μέχρι εκπαιδευτικά προγράμματα. Το συγκεκριμένο forum δημιουργήθηκε προκειμένου να μοιραστούν εμπειρίες τα μέλη μιας κοινότητας που σιγα σιγά δημιουργείται και πιστεύω οτι σε 10 χρόνια απο τώρα το vr θα έχει μπει τόσο πολυ στην ζωή μας που θα την αλλάξει δραματικά...
Περιμένω και τις δικές σας εμπειρίες...
Admin
Admin
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 4
Ημερομηνία εγγραφής : 21/07/2015

https://virtualmania.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή


 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης